Od 1 stycznia 2022 roku, polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jest to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną . Korzystanie z KSeF jest dobrowolne, ale od 1 lipca 2024 roku będzie obowiązkowe dla czynnych podatników VAT Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT, korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025 roku .

KSeF to kolejne narzędzie uszczelniania systemu VAT, wykorzystujące najnowsze technologie. Przewiduje się, że wprowadzenie obowiązku e-fakturowania zwiększy dochody budżetu państwa z tytułu VATCo równie ważne, KSeF zapewnia możliwość bieżącego monitorowania transakcji i tym samym ogranicza potrzebę prowadzenia przez administrację skarbową działań kontrolnych u przedsiębiorców.

Wdrożenie obligatoryjnego e-fakturowania przyczyni się do dalszego uszczelnienia VAT, będzie także oddziaływało na uszczelnienie w zakresie podatków dochodowych. Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wdrażającej KSeF. Został on odpowiednio dostosowany do oczekiwań przedsiębiorców.

Krajowy System e-Faktur to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VATUsługa znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz zapewni bezpieczeństwo ich wzajemnych rozliczeń.

Korzystanie z KSeF oznacza dla przedsiębiorców zmianę procesu wystawiania oraz odbierania faktur, co będzie się wiązało z wieloma wyzwaniami, przede wszystkim w zakresie dostosowania systemów finansowo-księgowych do nowych przepisów. Do wejścia w życie nowych obowiązków pozostało niewiele czasu. Biorąc pod uwagę nakład pracy oraz zaangażowanie wielu zespołów, warto z wyprzedzeniem przygotować się do nadchodzących zmian, co pozwoli uniknąć ewentualnych błędów w przyszłości.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat Krajowego Systemu e-Faktur i jego wprowadzenia, możesz odwiedzić stronę podatki.gov.pl/ksef/ 2 lub gov.pl/web/finanse/krajowy-system-e-faktur-ksef-coraz-blizej-przygotuj-swoja-firme-do-e-fakturowania.

Podobne wpisy